Sploty łańcuszków

Łańcuszki to biżuteria, którą nosi się na szyi samą lub w połączeniu z różnego rodzaju zawieszkami. Łańcuszki należą do biżuterii lubianej i noszonej zarówno przez panie, jak i panów. Mnogość splotów i wzorów pozwala każdemu znaleźć idealny wzór. Często jednak nie wiadomo, jak określić ulubiony splot, dlatego stworzyliśmy krótki poradnik, który pomoże Państwu poznać najpopularniejsze obecnie wzory złotych łańcuszków i ich przeznaczenie.

Standardowe długośći łańcuszków dla kobiety oraz łańcuchów dla mężczyzny w stosunku do budowy ciała

Standardowa długość łańcuszka dla kobiety oraz długość łańcuszka męskiego dla mężczyzny GESELLE Jubiler

Charakterystyka splotów łańcuszków

PANCERKA

Etymologia
Nazwa pochodzi najprawdopodobniej stąd, iż łańcuszek złożony jest ze spłaszczonych ogniw, dzięki czemu jest niezwykle wytrzymały, przywodząc na myśl pancerz.

Charakterystyka
Pancerka charakteryzuje się przede wszystkim płaskimi ogniwami i oszlifowanymi brzegami. Dzięki temu splot przepięknie odbija światło, dając interesujący efekt. Ten najpopularniejszy splot doczekał się wielu wariacji, m.in. spłaszczenia pośrodku, wyżłobienia wzdłuż ogniw, podwójnego splotu czy diamentowania, czyli nacięcia pod różnymi kątami.

Warto dodać, że istnieje także pancerka kwadratowa, gdzie ogniwa są kwadratem lub prostokątem, w którym znajduje się owalny otwór. Ta budowa jest typowo męska, sprawia wrażenie kanciastej i niedelikatnej. Jednak w zależności od masy łańcuszka i jego budowy, pancerka może być noszona zarówno przez panie, jak i panów.

Splot - pancerka - GESELLE Jubiler

SINGAPUR

Etymologia
Ciężko ustalić skąd dokładnie pochodzi określenie „singapur” dla tego splotu. Druga nazwa łańcuszka - twisted crub, z angielskiego przetłumaczyć można jako skręcona pancerka, która trafnie opisuje jego wygląd.

Charakterystyka
Ogniwa przypominają nieco pancerkę, jednak dzięki minimalnemu skręceniu całość nabiera wyjątkowego, ozdobnego charakteru. Przestrzenny splot sprawia, że jego konstrukcja przypomina strukturę DNA. Splot singapuru może być zarówno delikatny, jak i masywny - wszystko zależy od masy łańcuszka. Łańcuszek ten wygląda atrakcyjnie noszony zarówno solo, jak i w połączeniu z zawieszką.

Łańcuszek z żółtego złota, splot singapur, próba 585 od GESELLE Jubiler

ANKIER

Etymologia
Nazwa tego splotu pochodzi od angielskiego słowa anchor, oznaczającego kotwicę. Wzorem dla tego splotu były łańcuchy, którymi mocowano kotwice na statkach.

Charakterystyka
Większość łańcuszków tego typu posiada ogniwo znajdujące się na środku, łączące dwa kolejne elementy. Jednak nie jest to reguła, zdarza się również, że ogniwa nie są idealnie owalne.
Splot ankierowy wybierany jest zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn, doskonale wygląda noszony solo, bez dodatkowych ozdób.

Splot łańcuszka - anker- GESELLE Jubiler

FIGARO

Etymologia
Nazwa łańcuszka pochodzi od imienia głównego bohatera opery ,,Wesele Figara”, które swoją premierę miał w 1786 roku. Główny bohater nosił właśnie ten typ łańcuszka, dzięki czemu splot ten błyskawicznie zdobył popularność publiczności i zaczął być masowo wyrabiany w salonach jubilerskich.

Charakterystyka
Figaro zawiera w sobie elementy pancerki, najczęściej spotyka się przeplatankę kilku małych, zazwyczaj dwóch lub trzech ogniw na przemian z jednym wydłużonym. Oczywiście, istnieją różne modyfikacje tego wzoru, jednak opisany powyżej jest najpopularniejszy. Łańcuszek wygląda bardzo atrakcyjnie zarówno w wersji drobnej i delikatnej, jak i ciężkiej i grubej i może być noszony w zależności od masy przez kobiety i mężczyzn.

Splot łańcuszka - figaro- GESELLE Jubiler

KOSTKA

Etymologia
Nazwa zaczerpnięta została od charakterystyki splotu.

Charakterystyka
Splot składa się z połączonych ściśle kostek. Łańcuszek ten najczęściej występuje w lekkiej wersji wagowej i z tego względu łatwo go uszkodzić. Dlatego należy pamiętać, aby ściągać łańcuszek do spania, a także przechowywać go w pozycji wiszącej bądź luźno rozłożonej.

Sploty łancuszków -Kostka - GESELLE Jubiler

LISI OGON

Etymologia
W przypadku tego splotu nie ma źródła powstania jego nazwy. Potocznie nazywany jest lisim ogonem, bo przypomina lisią kitę – lekką i puszystą.

Charakterystyka
Podstawą łańcuszka są tradycyjnie plecione warkocze. Na ogół lisi ogon pleciony jest z jednego lub dwóch łańcuszków (jeżeli jest ich więcej, wtedy nazywa się go plecionką z lisiego ogona).

Ze względu na charakterystyczną budowę, łańcuszek ma ograniczone możliwości wygięcia, dlatego należy uważać, aby go nie uszkodzić. Obecnie, lisi ogon najczęściej występuje w wersji z żółtego złota, z porodowanym wnętrzem, dzięki czemu przepięknie mieni się przy każdym ruchu, dając ciekawy efekt.

Sploty łańcuszków - lisi ogon - GESELLE Jubiler

KORDEL

Etymologia
Kordy to dawne noże, nazywane miniaturowymi mieczami. Dawniej, biała broń noszona była przy pasie na sznurach lub właśnie łańcuszkach. Stąd wywodzi się nazwa splotu łańcuszka, na którym zawieszone były kordy. Ponadto, „cord” po angielsku oznacza sznur.

Charakterystyka
Powyższy splot przypomina sznur, sprawiający wrażenie masywnego i solidnego. W rzeczywistości jednak biżuteria o tym splocie najczęściej jest dęta, czyli dmuchana (pusta w środku), a co za tym idzie jest tańsza od pełnej. Jednocześnie wygląda okazale i solidnie, jednak szczególnie należy chronić ją przed zgnieceniem. Kordel charakteryzuje się wyjątkowym, skręconym i bogatym splotem, dlatego najczęściej noszony jest bez zawieszki.

Sploty łańcuszków - kordel -GESELLE Jubiler

LINKA

Etymologia
Splot bywa różnie określany również jako żmijka, wąż czy ogon węża. Wykonanie łańcuszka przypomina łuski węża.

Charakterystyka
Zamiast ogniw można mówić o modułach. Łańcuszek fantastycznie układa się na dekolcie, jednak należy bardzo uważać, aby go trwale nie uszkodzić. W przypadku tego splotu nie ma reguły, co do kształtu jego przekroju - może to być zarówno kwadrat, koło czy ośmiokąt. Ogon węża to wytworny splot najczęściej wybierany i noszony przez kobiety.

 

BISMARCK

Etymologia
Nazwa łańcuszka prawdopodobnie wzięła się od Żelaznego Kanclerza - Otto Bismarcka.
Nie ma pewności czy sam kanclerz był pomysłodawcą wzoru, jednak wiadomo, iż chętnie nosił ten właśnie splot.

Charakterystyka
Budowa łańcuszka o splocie Bismarck jest bardzo ciekawa. Składają się na niego cienkie rzędy równoległych, owalnych pierścieni, które są ze sobą połączone. Występuje wiele wariacji na temat tego splotu, spotyka się między innymi podwójne, a nawet potrójne „Bismarcki”. Łańcuszki na szyję z reguły posiadają mniejszą ilość rzędów, niż np. bransolety.

 

POPCORN

Etymologia
Potoczna nazwa pochodzi od skojarzenia, jakie przywołuje nieregularny splot.

Charakterystyka
Łańcuszek składa się ze zgrupowanych, drobnych kulek. Istnieją różne formy wykonania tego wzoru, w zależności od wielkości, ilości czy sposobu łączenia kulek.

 

KSIĄŻĘ WALII

Etymologia
Nazwa splotu pochodzi od księcia Edwarda II, który był pierwszym księciem Walii.

Charakterystyka
Splot charakteryzuje się ciekawą konstrukcją, podobną nieco do singapuru. Łańcuszek wykonany jest poprzez skręcenie kolejnych ogniw łańcucha, najczęściej w kształcie kółek, które łączą się z minimum czterema innymi. Aktualnie, biżuterię o tym splocie bardzo trudno spotkać już w salonach jubilerskich.

 

BIZANTYJSKI

Charakterystyka
Łańcuszek ma charakterystyczny splot, najczęściej składający się z połączonych kółek, tworzących ciekawy wzór. Jeden element przechodzi przez cztery kolejne. Zdarza się też, że wykorzystuje się elementy w różnych kolorach po to, by wyeksponować specyficzne połączenie ogniw.

Zgodnie z życzeniem dziś łańcuszki o splocie królewskim

 

CARDANO

Etymologia
Nazwa splotu pochodzi od nazwiska włoskiego matematyka, który był również lekarzem i astrologiem - naukowiec wynalazł przegub, na podstawie którego skonstruowano sprzęgło.

Charakterystyka
Łańcuszek składa się z modułów połączonych przegubami Cardano. Powyższy splot przypomina nieco linkę, bardzo ładnie się układając. Można spotkać łańcuszki o przekroju ośmiokątnym, kwadratowym lub okrągłym.