O perłach i ich pielęgnacji

Perły zaliczane są do jednych z najcenniejszych kamieni szlachetnych. Powstają dzięki małżom, które żyją w ciepłych morzach. Do wnętrza perłopławu dostaje się obcy element, który z upływem lat otaczany jest przez masę perłową.

Perły hodowlane to prawdziwe perły, które wytwarzane są przez mięczaki.
W hodowlanych warunkach ziarenko piasku zastępowane jest specjalnym implantem, który umieszczany jest przez człowieka we wnętrzu perłopławu. Mięczak zachowuje się tak samo, jak w naturalnym środowisku i otacza ciało obce masą perłową.

Przez ostanie lata Chińczycy opracowali metodę wydobywania pereł bez zabijania małży, dzięki czemu można obracać zalążek uzyskując bardziej zaokrąglone kształty.

Obecnie, wszystkie perły na świecie są hodowlane, naturalne natomiast można spotkać w muzeach oraz w klejnotach koronnych.

 

Rodzaje pereł

Perły słonowodne Akoya

Są hodowane głównie w Japonii i Chinach. Posiadają idealnie okrągły kształty i wysoki połysk, występują w kolorze białym, żółtym, różowym i kremowym.

Perły słodkowodne

są hodowane przede wszystkim w Chinach. Blask pereł jest nieco mniejszy niż pereł słonowodnych i są dużo mniejsze od pereł Akoya. Występują w rożnych kształtach i kolorach, a ich atrakcyjna cena sprawia, że są bardzo często spotykane w wyrobach jubilerskich na całym świecie.

Perły Tahitańskie

hodowle występują w Polinezji Francuskiej. Perły charakteryzują się ciemnym kolorem, jednak rzadko występują w czerni. Większość pereł posiada poblask w kolorze grafitu, żółtego brązu lub barwę „pawią”. Przeciętny rozmiar to około 12 mm.

Perły mórz południowych

największa ilość tych pereł hodowana jest w Australii i Indonezji. Standardowa wielkość wynosi od 10-20 mm. Perły te zaliczane są do jednych z najdroższych na świecie ze względu na okazałe wymiary i rzadkość występowania.

Shell pearls

wytwarzane są przez człowieka z muszli perłopławów. Ich głównym producentem jest Wietnam. Charakteryzują się idealną kulistością i występują w każdej kolorystyce. Perły wykonane są z tego samego materiału, co perły autentyczne i zachowują swój blask, trwałość, ciężar i chłód.

 

Cechy pereł

Połysk perły

Połysk perły zależy zarówno od jakości masy perłowej, jak i od gładkości jej powierzchni.
Perła dobrej jakości powinna odbijać światło i umożliwiać przejrzenie się w niej.

Powierzchnia perły

Największą wartość mają perły, które nie posiadają żadnych skaz.
Przebarwienia, odpryski i zniekształcenia wpływają negatywnie zarówno na ich piękno, jak i cenę.

Kolor perły

Perły występują w dużej gamie kolorów, począwszy od białego, grafitowego i łososiowego, skończywszy na zielonym, niebieskim czy fiolecie. Perły białe i łososiowe dobrze prezentują się na ciemniej skórze, zaś perły czarne i grafitowe dobrze wyglądają na tle jasnej karnacji.

Rozmiar perły

Wielkość pereł jest mierzona w milimetrach. Najmniejsze perły mają średnice mniejsze niż 1 mm, największe mogą sięgać 20 mm. Im większa wielkość perły i bardziej regularny kształt, tym wyższa jest jej wartość. Obecnie średnia wielkość pereł wynosi ok. 6-7 mm.

 

Pielęgnacja pereł

Kosmetyki, perfumy, pot czy lakier do włosów mogą przyspieszać proces „starzenia się” pereł, w wyniku którego tracą one swój niezwykły blask. Dlatego niezwykle ważne jest, aby zakładać je po wykonaniu makijażu, fryzury czy użyciu perfum, najlepiej nie wcześniej niż przed upływem 30 minut. Warto również, już po zdjęciu pereł, przetrzeć je delikatnie ściereczką.

Perły cechuje niewielka twardość, dlatego warto zabezpieczyć je przed zarysowaniami.
W tym celu należy przechowywać je w miękkich woreczkach lub pudełkach wyścielonych aksamitnym materiałem.
Dzięki odpowiedniej pielęgnacji można zachować piękno tych niezwykłych kamieni przez wiele lat.